11. oldal / 13
Tartalomjegyzék
A település története
Halmaj és Ugra birtoklástörténete
Halmaj és Ugra lakossága
Mezőgazdaság
Ipar, kereskedelem
Egyház
Régészeti, építészeti emlékek
Sorsformáló események
Oktatás
Közművelődés
Egészségügy
Közigazgatás
Közbiztonság
1552-ben és 1562-ben megyeszerte dühöngött a pestis, mindkét településen szedte áldozatait. 1710-11-ben szintén.1831-ben kolerajárvány tizedelte meg mind két falu lakosságát.
Halmajon és Ugrán sokáig csak szülésznő működött, szükség esetén a körorvos látta el a beteget, vagy pedig Gyöngyösre kellett elutazni az orvoshoz. A kezdeti idők leggyakoribb betegségei a járványok , a köszvény és tüdőbaj volt.
Halmajugrán 1955-ben alakítottak ki egy egészségügyi helységet, ahol a szakrendelés is folyt.
1956-ban dr. Herczeg Antal körorvos jelentése szerint az egészségügyi helyzet a községben eléggé lehangoló volt. Sok a tüdőbeteg, akinek folyamatos kivizsgálását, gyógyítását elrendelték. Mivel egészségtelennek találták a sok poros utat, elrendelték az utak portalanítását. Rendeletet hoztak a cigány lakosság egészségügyi helyzetének javítósára, gyakoribb kivizsgálására. Elrendelték a telepen WC építését, az ivóvíz ihatóságának kivizsgálását.
Az egészségügy segítésére létrehozták a Vöröskeresztes mozgalmat. 1957-ben a szülésznő Holló Istvánné, körzeti védőnő Pádár Piroska volt.
1957-ben az egészségház a tsz épületében működött, már ekkor sürgették egy önálló épület létrehozását.
Az 1972-ben átadott új művelődési ház alsó szintjén végül kialakították a szép és korszerű orvosi rendelőt a váróval, az anya- és csecsemővédelmi tanácsadót. Ekkor a körzeti orvos dr. Tóth Pál volt.
Jelentése szerint a település egészségügyi helyzete a következő volt : 6 szív- és érrendszeri, 3 mozgásszervi, 5 gyomor- és emésztőszervi, 6 TBC-s, 18 rákos, 4 aszthmás, 16 cukorbajban szenvedő beteg kapott orvosi ellátást.
1992-ben fiókgyógyszertár kapott még helyet az intézményben.
1992-ben megpályázták az önálló orvosi körzetet, így önálló orvosa lett a falunak, akit 1995 december 15-től neveztek ki. Korábban Visontáról járt ki hetente 3-szor az orvos.1994. augusztus 5-én fogorvosi rendelőt avattak, ahol a detki fogorvos rendelt hetente 3 alkalommal. 1996. jan. l-től már minden igényt kielégítő önálló fogorvosi körzet működött a községben. A fogászati alapellátás költségét az önkormányzat magára vállalta. 1997-ben a mezőgazdasági szövetkezettől kapott épületből, a régi zöldség – és húsboltból, megüresedett rendelőből alakítottak ki az orvos számára szolgálati lakást. A rendelő átalakításával, korszerűsítésével laboratóriumot, fizikóterápiás kezelőt alakítottak ki, számítógéppel látták el. A település orvosi ellátását 2000. március 1-től dr. Mangó Gabriella látja el.